KATALİZÖR GERİ DÖNÜŞÜMÜ

HİZMETLERİMİZ

ANA SAYFA / HİZMETLERİMİZ / KATALİZÖR GERİ DÖNÜŞÜMÜ

Araç Katalizörleri


Araç egzoz gazları karbon monoksit, hidrokarbonlar ve nitrojen oksitler gibi birçok zararlı bileşenden oluşmaktadır. Araçlarda izin verilen egzoz gazı emisyonu, aracın egzoz sistemine katalizör takılmasıyla düşürülmektedir. Katalizörler bu zararlı bileşenlerin yüzde 90’dan fazlasını çevremize daha az zararlı olan karbon dioksit ve su buharına çevirirler.

Elektrikli araç satışlarının 2040 yılında 56 milyona adete ulaşması beklenmektedir. Bu da, bugün pazar payı yüzde 2 den az olan elektrik araçların 2040 yılında tüm araç pazarının yüzde 57 sini ele geçireceği anlamına gelmektedir.. Piyasayı tamamen elektrikli araçlar ele geçirene kadar üretilecek her fosil yakıtlı araçta mutlaka bir katalizör kullanılacaktır.  Bu nedenle atıklar içerisinde araç katalizörlerini en az 20-25 yıl daha süreyle göreceğiz. 

Platin, paladyum ve rodyum gibi değerli metaller araç katalizörlerinin ana unsurlarıdır. Teknolojideki ilerlemelere rağmen henüz katalizörlerde daha ucuz malzemeler kullanılamamaktadır.

Trafiğe çıkan araç sayısındaki artış ve her aracın katalizöre ihtiyaç duyduğu düşünülürse platin grubu diye adlandırılan bu değerli metallere olan gereksinimimiz de her geçen gün artacaktır.
Araçların markası, modeli ve yılına göre değişmekle beraber, her katalizör 1 ila 15 gram arasında platin grubu elementleri içermektedir. Bu değerli metallere olan devamlı ihtiyacımızdan ve geri dönüşümün madencilikten daha ekonomik olmasından dolayı hurda katalizörler toplanmalı ve ekonomiye kazandırılmalıdır.

GCL birçok ülkede kendi toplama merkezleri aracılığıyla hurda Katalizör toplamakta ve geri dönüşümünü Avrupa ve Japonya da bulunan çözüm ortaklarının tesislerinde gerçekleştirmektedir. Ayrıca birçok ülkede bulunan müşterilerimize ellerindeki katalizörleri satın alma veya onların adına işletme yoluyla hizmet vermekteyiz.


GCL ile çalışmanın avantajları:


1) Yüksek geri kazanım oranı

2) Hızlı analiz süresi ve ödeme şartları

3) Düşük işletme maliyeti ve komisyon

4) Şeffaf ve güvenilir işleme süreci 


Geri Dönüşüm İşlemi


Toplanan seramik katalizörlerin rafineriye teslimini takiben birkaç gün içinde, öğütme ve numunelendirme işlemleri yapılarak xrf analiziyle içindeki değerli metal oranları yaklaşık olarak tespit edilir. Bu ilk analiz sonucuna göre müşterilerimize toplam değerin yüzde 80 lik bir bölümü peşin olarak ödenir.

Yaklaşık 7-10 gün içinde de kimyasal analizle değerli metal miktarları kesin olarak belirlenir ve rafineriden gelen analiz raporuyla beraber müşteriye kalan bakiyesi ayni gün ödenir.


 Endüstriyel Katalizörler
Bio gaz tesisleri, petrol rafinerileri ve kahve üretim tesisleri gibi birçok değişik sektörde gaz emisyonlarını azaltmak için katalizörler kullanılmaktadır.  Bu katalizörlerde, araç katalizörlerinde de olduğu gibi fiziksel özelliklerinden dolayı platin, paladyum ve rodyum kullanılmaktadır.

Endüstriyel katalizörlerin kullanım alanlarındaki farklardan dolayı yapıları ve matrisleri araç katalizörlerinden çok farklıdır. Bu nedenle içlerindeki değerli metal oranı ancak kimyasal analizlerle tespit edilmektedir. GCL yurtdışındaki çözüm ortağı olan rafinerilerle birlikte müşterilerine, endüstriyel katalizör işleme hizmetini sunmaktadır. 

Katalizör geri dönüşümü ile ilgili olarak daha detaylı bilgilendirme için lütfen bize ulaşın.