ELEKTRONİK KART GERİ DÖNÜŞÜMÜ

E-ATIK GERİ DÖNÜŞÜMÜ

ANA SAYFA / HİZMETLERİMİZ / E-ATIK GERİ DÖNÜŞÜMÜ ELEKTRONİK KART GERİ DÖNÜŞÜMÜ

Elektronik devre kartları, iletken parçaları, metalleri ve camları kullanarak elektrik bileşenlerini birbirine bağlayan bakır kaplı plastik tabakalardır.

Elektronik devre kartları en basit elektronik aletlerin içerisinde bile bulunan ve elektronik sektöründe sıklıkla kullanılan devrelerdir. PCB üretiminin yılda 80 milyar dolar değerine ulaştığı tahmin edilmektedir. Bu artışın en büyük nedeni, akıllı telefon ve medya cihazlarına olan talebin hızla artmasıdır. Günümüzde devre kartları toplam e -atığın (yılda 50 milyon ton) ağırlık olarak yüzde 10'luk kısmını oluşturmaktadır. 

Elektronik atıkların içinde bulunan değerli metallerin büyük bir bölümü devre kartları üzerinde bulunmaktadır.  Kartın  tipine  ve  kullanım  alanına  göre  değişmekle  beraber,  1  ton  devre kartında gümüş,  paladyum  ve  bakıra  ilave  olarak  10  ila  1,000  gram  arasında  altın bulunmaktadır. Başka bir deyişle 1 ton elektronik devre kartı, altın madeninden çıkan 1 ton altın cevherinden 40 ila 800 kat daha fazla altın içermektedir. Hurda Cep telefonu kartlarından tonda 300-1000 gram arasında altın geri kazanılmaktadır. 
GCL yılda 2,000 tonun üzerinde elektronik devre kartı toplamakta ve içlerindeki değerli metalleri geri kazanmaktadır. Bu geri dönüşüm işlemi yurtdışındaki çözüm ortağımız olan rafinerilerde çevreye sorumlu bir şekilde yapılmaktadır.

Devre kartlarının geri dönüşümü, kartların kuvvetli kırıcılar yardımıyla küçük parçalara ayrılması ile başlar. Değerli metal geri kazanımı için hem hidrometalurji, hem de pirometalurji yöntemleri kullanılmaktadır. Genelde uygulanan pirometalurji yönteminde, kartlar eritilerek içindeki değerli metaller sıvı bakır içinde toplanır,

Daha sonra da altın, gümüş ve paladyum gibi değerli metaller bakır elektrolizi yapılarak bu bakır konsantresinden geri kazanılır. Bu proses ile yüzde 98 oranında değerli metaller elde edilmektedir.

Aşağıdaki kartlar da dahil olmak üzere birçok çeşit elektronik kart toplamakta ve geri dönüştürmekteyiz:

Bilgisayar ana kartları, Telekomünikasyon kartları, Server ana kartları, Cep telefonu kartları, telefon kartları, Tıbbi cihaz kartları, LCD TV kartları, Kontrol panel kartları, Yazıcı, tarayıcı ve faks makinesi kartları, Ram ler, Hard disk kartları, İşlemciler, Gemi, denizaltı ve uçaklarda kullanılan devre kartları, POS cihaz kartları ve benzerleri.
GCL’nin elektronik devre kartları ve içlerindeki değerli metal miktarları hakkında çok geniş bilgisi ve tecrübesi bulunmaktadır. GCL bu bilgi ve tecrübesiyle müşterilerine danışmanlık ve rafine etme hizmetleri de sunmaktadır.

Elektronik devre kartları geri dönüşümü ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen bize ulaşın.